Kniha

 

Kauza bývalé kliniky na Praze 3

V minulých dnech proběhly médii zprávy o tom, že policie vyklidila objekt bývalé kliniky na Praze 3. Dle informací z médií tento objekt dříve využívali zejména narkomani. V nedávné době dům uklidili aktivisté a začali jej využívat jako komunitní centrum. 

Není zcela zřejmé kdo přesně zásah policie vyžádal, ale zdá se být pozoruhodné, že objekt využívaný narkomany nikomu nevadí, ale objekt využitý, jako komunitní centrum najednou v pořádku není.

Věc má samozřejmě právní stránku, a pokud je objekt vlastněn státem, tak jakýkoliv uživatel v něm byl ilegálně. Na druhou stranu tento příběh má i ryze lidskou rovinu a pokud byl objekt vyklizen a nebude vlastníkem využit, tak jej pravděpodobně osídlí opět narkomani. 

 

Výsledky voleb - Brno

Senát letos slaví 18 let od svého vzniku a „dospělost“ je patrná mj. na tom, že již 30 senátorů a senátorek se hlásí k podpoře iniciativy Rekonstrukce státu (do října to bylo jen 10).

Jsem rád, že 3 ze 4 osobností, které jsem před volbami podporoval, v senátních volbách uspěli. A dodatečné gratulace samozřejmě patří všem sdružením a hnutím, které uspěli v komunálních volbách a usilují o transparentní správu majetku ve svých obcích.   

Přestože v několika městech došlo k „obejití“ vítěze voleb, jsem velmi rád, že např. v Praze a Brně vstoupily do vedení magistrátů osobnosti, kterých si vážím.

 

Rekonstrukce státu - informace za červenec 2014

Registr smluv bude schválen v příštích měsících s tím, že účinnost smluv má být podmíněna zveřejněním na internetu.

 

Jen do médií proteče stranickými účty nejméně 134 mil. korun

Zpráva Transparency International s odhadem, že před volbami do médií strany investovali minimálně 134 mil. Kč.

 

Nekoncepčně řízené zdravotnictví?

Dopis pana Matějky, který sice může být považován za poněkud tendenční (lobbing za proplacení služeb Protonového centra), ale ukazuje, jak nekoncepčně je řízen resort zdravotnictví.

 

Jsou kampaně transparentní? 

Průzkum Transparency International ukazuje, že k plné transparentnosti politickým stranám chybí ještě velký kus cesty...

 

Velmi zajímavý rozhovor s Pavlem Kohoutem

Rozhovor vyšel v MF Dnes 2.10.2013 pod názvem, který mluví sám za sebe: "Korupčníci to tady mají snadné".

 

Poskytnutí informací dle zák. 106/1999 Sb.

V průběhu léta jsem žádal Vrchní soud v Praze o statistické informace, týkající s počtu kontrol provedených podle zákona o bezpečnostní informační službě. Přesto že Vrchní soud v srpnu tohoto roku žádost zamítl, Ministerstvo spravedlnosti uvedené rozhodnutí zrušilo. Bližší informace se můžete dočíst v přiloženém judikátu. Část 1. Část 2.

 

Sledovat telefonáty je legální, rozhodl v USA soud

Zdá se, že na wikipédii to je uvedeno správně. Sledování NSA je v mnoha případech legální.

 

Elektřina v roce 2014 zlevní, ČEZ snižuje ceny energie až o pětinu

Je vidět, že všechno jde, když se chce...

 

Šmejdi

Ve středu 21.8. byla v rámci pořadu Ekonomika 24 odvysílána reportáž „Šmejdi firma Beck v Česku končí“ (od 21.26 minuty). Jedná se rovněž o hezkou ilustraci role občanské společnosti, a to konkrétně babiček, které hlídají své kamarádky, aby nejezdili na „prodejní“ zájezdy. Ukazuje se, jak velkou roli média mají a také to, že někdy ani není nutná změna legislativy, dojde-li ke změně chování lidí.

 

Whistleblowing v soukromém sektoru

Ve středu 21.8. odvysílala ČT24 také zajímavou reportáž „Nelegální software“ (od 21.41 minuty). Ukazuje se, že whistleblowing se stává moderním tématem nejen ve veřejné správě nebo v soukromém sektoru, který veřejné správě své služby či zboží dodává, ale také v ryze podnikatelské sféře, která nemá s veřejnou správou moc společného. Byť by mohla mít. Pokud by manažeři ve veřejném sektoru využívali § 134a zákoníku práce a dávali v průměru 300 tisíc korun cílových odměn úředníkům, co upozorní na zbytečnou nebo předraženou zakázku, možná by náš rozpočet byl přebytkový.

 

Žalobci prověří solární dotaze za 80 miliard

 

Předražená léčba

V Čechách máme k věcem někdy dost zvláštní přístup. Zatímco v jiných zemích podstupují protonovou léčbu jen desítky pacientů, tak v Praze jich chce soukromá společnost léčit 1500 ročně. Na nákladech by se jednalo o zhruba jendu miliardu korun, kterou soukromá společnost žádá po VZP. Článek si můžete přečíst ZDE.

 

Odklad dostavby Temelína

Vedení společnosti ČEZ oznámilo, že odloží rozhodnutí o dostavbě Temelína a to nejméně do podzimu 2014, kdy by měla být známá energetická koncepce nové vlády. Článek si můžete přečíst ZDE.