Kniha

 

Životopis

Libor Michálek (1968) nyní senátor, dříve pracoval jako finanční analytik a bankéř. Podílel se na protikorupčních projektech a je známý český whistleblower. Libor Michálek kandidoval na nezávislého senátora v Praze 2 a 3 s podporou seskupení s názvem „Michálek do Senátu" – Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL.

Po studiích na Přírodovědecké fakultě v Olomouci pracoval na Fondu národního majetku (FNM), kde v roce 1996 poprvé veřejně upozornil na machinace při privatizaci státních podílů. Okamžitě tehdy přišel o místo, nicméně soudní spor s FNM o rok později vyhrál. Libor Michálek dále působil 8 let v Komisi pro cenné papíry, kde přispěl k navrácení několika stovek miliónů Kč vytunelovaných z fondů kolektivního investování. V letech 2006 až 2010 pracoval v ČNB, nejprve ve vedoucí pozici, po střetu s lobby penzijních fondů ohledně oceňování majetku reálnou hodnotou byl „uklizen“ na pozici experta dohledu nad finančním trhem. V letech 2008 až 2010 studoval manažerský program zaměřený na oblast veřejné správy při Nottingham Trent University, v dizertační práci se mj. věnoval problematice pro klienty nevýhodného rozdělování zisků penzijních fondů. Pracoval rovněž jako finanční expert pro Světovou banku.

V roce 2010 se stal Libor Michálek ředitelem Státního fondu životního prostředí (SFŽP), kde čelil korupčnímu nátlaku v tzv. kauze Drobil resp. Knetig. Pořídil nahrávky a zabránil realizaci transakcí, které měly dle tvrzení exporadce ministra sloužit k černému financování politické strany. Den po podání trestního oznámeni jej tehdejší ministr životního prostředí Drobil odvolal z funkce. Následující den rezignoval rovněž Drobil, do 14 dnů skončil ve funkci též tehdejší policejní prezident Martinů, který vynesl z předmětného trestního spisu citlivé informace. Policie chtěla později exministra Drobila vydat k trestnímu stíhání z důvodu, že podmiňoval setrvání Libora Michálka ve funkci ředitele zničením nahrávek, státní zástupkyně ale zametla kauzu pod koberec. Mediální zájem o SFŽP přispěl k úspoře téměř 250 mil. Kč na „běžných výdajích“ v roce 2011.

„Korupci považuji za jeden z nejvýznamnějších problémů dnešní společnosti, a to nejen z důvodu, že nás ročně stojí možná i více než 100 miliard Kč. Vadí mi, když se na straně jedné škrtí na běžných občanech tisíce Kč a na straně druhé tečou miliardy na různé poradenské, právní či IT pseudoslužby“, uvádí Libor Michálek.
„Ve státní správě a na úrovni samospráv se musí začít šetřit, ale jinde než na mzdových prostředcích. Objem mezd bývá často nižší než objem prostředků na ostatní tzv. „běžné“ výdaje. Aby korupce nebyla běžnou praxí ve veřejné správě, bude nutné přijmout i některá systémová, legislativní opatření. Informačně otevřený a transparentně fungující stát považuji za prioritní podmínku účinného boje s korupcí. Neméně důležité je, aby politiku dělali lidé, kteří již nějak prokázali odpovědný přístup ke správě veřejných prostředků a dali přednost veřejnému zájmu před zájmy osobními. Proto jsem se rozhodl spolupracovat s partnery, kteří se hlásí k zásadám transparentnosti o ochraně veřejného zájmu“, dodává Libor Michálek.

Libor Michálek je ženatý, má 3 děti.