Kniha

 

Vládní představa ochrany whistleblowerů

 • Velmi nedostatečné je nařízení vlády, které má zajistit ochranu whistleblowerů. Více v stanovisku Transparency International.

 

Ministr Mládek si pořídil byt za podezřelých okolností

 • Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) čelí nařčení, že i svůj byt pořídil za nestandardních podmínek. Podle něj k tomuto tvrzení, s nimiž přišlo v pondělí Centrum nezávislé investigace, neexistuje žádný důkaz. Podle něj v době koupi bytu netušil o faktu, že kromě firmy Hurley Managment Limited ve věcí figuruje také offshorová společnost Monsack Fonseca, se kterou spolupracovali i známí diktátoři.

 

Šéf nemocnice v Liberci obviněn z korupce

 • Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obvinila policie z korupce. Hrozí mu pět až 12 let vězení, přesto zůstává i nadále v čele nemocnice. ,,O svém stíhání informoval Nečesaný představenstvo nemocnice a dal svou funkci k dispozici, představenstvo mu dalo důvěru,“ sdělila mluvčí nemocnice Barbora Silná.

 

Padělané zlaté cihly

 • Protikorupční policie odhalila při vyšetřování kauzy krácení DPH s téměř půlmiliardovou škodou padělané zlaté cihly. Cihličky bude prezentovat na středeční tiskové konferenci. Mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej uvedl, že účelem medializace této větve případu je, aby se policii přihlásili případní další poškození, kteří si padělky pořídili.

 

Kauza Key Investments se konečně dostane k soudu

 • Tři bývalí členové představenstva společnosti Key Investments skončí na lavici obžalovaných za škodu ve výši 874 milionů korun. Připomeňme, že např. Praha 6 investovala skrze Key Investments stovky milionů, které ji firma na vyzvání nevyplatila. S touto investiční společností je spojováno mnoho známých jmen…

 

Bývalý ředitel MMR Koval si měl říci o úplatek

 • Bývalý vysoce postavený úředník Ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval (dříve ANO) byl obžalován z přijetí úplatku. Měl si o něj říci u jednatele společnosti, která pro ministerstvo vykonávala údržbářské práce. ANO Kovala okamžitě vyloučilo.

 

Ústavní soud připouští nahrávky pořízené tajně jako důkaz

 • Ústavní soud vydal průlomové rozhodnutí, ve kterém připouští, aby zaměstnanec dělal tajné nahrávky proti zaměstnavateli - a to pokud se zaměstnanec brání protiprávnímu jednání svého zaměstnavatele (např. nezákonnému rozvázání pracovního poměru). Takovéto nahrávky donedávna u soudu často nebyly připuštěny jako důkaz. Doufejme, že tomu nyní bude jinak.

 

Vznik Anti mobbingového klubu

 • Cílem (smyslem) setkávání klubu je posilovat občanskou odvahu (civilcourage) a naději na právo a spravedlnost lidí, kteří se stávají - stali či mohou stát - terčem mobbingu a bossingu. Klub chce však také takové lidi inspirovat a podpořit v jejich odhodlání se bránit psychickému násilí na pracovišti a ukázat jim některou z cest, jaké jsou možnosti tak učinit.

 

Nejhůře zadává veřejné zakázky Hodonín, hned za ním je Praha

 • Podle vědců z Univerzity Karlovy je nejhorší praxe v zadávání zakázek v Hodoníně. Hned za ním následuje Praha a Blansko. Nejkvalitnější veřejné zakázky naopak zadávají v Orlové nebo Třebíči.

 

České dráhy pokutu 25 mil. Kč zaplatí. Potvrdil ji antimonopolní úřad

 • Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil pokutu v rekordní výši 25 mil. Kč pro České dráhy. Tu má státní podnik zaplatit za nákup vlakových souprav Railjet bez výběrového řízení.

   

Nemocnice Na Homolce vydala nehospodárně přes tři miliardy

 • Dle výsledků auditu Nemocnice na Homolce utratila neprůhledně 3,4 miliardy korun. Většina byla díky nákupům skrze dceřiné společnosti, které si nechávaly tučnou marži. Nebyla však prokázána výhodnost takového postupu ani přidaná hodnota využití prostředníka. Bývalý ředitel nemocnice pan Dbalý je v současnosti ve vazbě.

 

Policie žádá Senát o vydání Pešáka, chce jej stíhat za prodej pozemků

 • Policie chce stíhat Senátora ODS Milana Pešáka v souvislosti s prodejem pozemků Prahy 11, kde byl pan Pešák zastupitelem. Policie již obvinila 40 tehdejších zastupitelů.

 

Policie navrhla obžalovat exposlance ČSSD Aubrechta z korupce

 • Dle policie měl pan Aubrecht, bývalý dlouholetý poslanec za ČSSD, přijmout úplatek v souvislosti s rozšiřováním průmyslové zóny na mostecku. Policie předala spis státnímu zástupci, který rozhodne o obžalování.

 

Přehled kauz TI

 • Transparency International zveřejnila seznam kauz, z nichž některé ukazují na legislativní nedostatky. Příkladem je kauza Dopravního podniku České Budějovice, z níž je patrné, že zákon o svobodném přístupu k informacím je bez stanovení sankcí bezzubý. Proto jsem navrhnul jeho novelu. Bohužel díky 5-ti hlasům neprošla do druhého čtení. Snad se po říjnových volbách do Senátu změní poměr sil v pozitivním směru.

 

Hodnocení krajů: nelze dohledat smlouvy k zakázkám za 4,5 mld. Kč

 • V měsíci červenci jsem metodicky spolupracoval s Oživením na hodnocení krajů při nakládání s krátkodobým finančním majetkem. 
 • Kraje tento typ majetku nedostatečně diverzifikuji (rozkládají rovnoměrně ve více bankách). 9 z 10-ti hodnocených krajů mělo v jedné bance přes 50% krátkodobého finančního majetku.
 • V několika případech bylo zjištěno, že kraje ukládají majetek do bank s nižším nebo žádným ratingem mezinárodně uznávané ratingové agentury, aniž by tomu odpovídala vyšší míra úročení. Např. vklad kraje Vysočina ve Sberbank (rating BBB) s úročením 0,45% nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem.
 • Rovněž bylo zjištěno, že různé kraje mají u stejné banky (i při srovnatelné výši vkladu) poměrně odlišné úročení. Např. Jihočeský kraj dosáhnul v bance PPF úročení 2,07%, zatímco jiné kraje úroveň i o 0,8% nižší. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek miliónů korun. 

 

Praha chce odkoupit podíl v Pražských službách. Miliardu získá neprůhledná firma

 • Svoz odpadu v Praze je dlouhodobě značně podezřelou činností, která vzbuzuje rozpaky veřejnosti. Nejnověji se Praha snaží od nečitelného vlastníka odkoupit menšinový balík akcií. Proč a za kolik se dočtete v tomto článku.


Politici před volbami slíbili protikorupční zákon. Teď ho potápějí

 • Protikorupční legislativa byla před volbami veliké téma stran vládní koalice. V současnosti hrozí, že jeden z pilířů protikorupční sestavy - zákon o registru smluv, spadne pod stůl. Jistě je třeba detailně vydefinovat typy smluv a informace, které zveřejňovány být nemohou. Přesto by bylo kvůli těmto technickým otázkám škoda tento potřebný a vlastně jednoduchý zákon odmítnout.

 

Zpráva o boji proti korupci v EU

 • Evropská komise vydala první Zprávu o boji proti korupci v EU (dále jen „Zpráva“), která obsahuje analýzu korupce v členských státech EU a popisuje kroky podnikané k předcházení korupci a boji s ní.

 

Ochrana oznamovatelů (whistleblowerů) v české realitě a ve srovnání s dalšími zeměmi

 • Nadační fond proti korupci podpořil v loňském roce projekt občanského sdružení Oživení „Ochrana oznamovatelů (whistleblowerů) v české realitě a ve srovnání s dalšími zeměmi“, jehož hlavním výstupem byla i přiložená studie.

 • 40 analyzovaných rozhovorů s oznamovateli ze zemí V4 a Estonska ukazuje, že ochrana oznamovatele je nedostatečná jak z hlediska platné legislativy, praktického využití jejích stávajících možností, tak především z pohledu skutečných potřeb oznamovatelů.

 

Analýza: Polovina lidí, kteří oznámili korupci v práci, dostala vyhazov

 • Závěry analýzy protikorupčního sdružení Oživení, týkající se ochrany whistleblowerů, jsou alarmující. Bude mít vláda dostatek kuráže a začne oznamovatele korupce účinně chránit?

 

Zpráva o korupci za rok 2013

 • Ucelený přehled o postupech politické reprezentace, příslušných státních úřadů, soudů i občanské společnosti v boji proti korupci, nekalým praktikám v hospodářské soutěži či vůči spotřebitelům.

 

Web pro whistleblowery

 • Transparency International na Mezinárodní den boje proti korupci (9.12.2013) zřídila web whistleblower.cz, který má podpořit oznamovatele korupce. Jedna třetina případů korupce je celosvětově odhalena právě díky tzv. whistleblowerům. Celý článek najdete zde.

 

Česká republika se připojila k Úmluvě OSN proti korupci

 • Česká republika jako předposlední členský stát EU přistoupil k Úmluvě OSN proti korupci. Ratifikace Úmluvy umožní nevládním organizacím opírat svůj tlak na přijetí protikorupčních opatření o principy mezinárodního práva.

 

Právní ochrana whistleblowerů v ČR je nedostatečná

 • Berlínský sekretariát Transparency International dnes zveřejnil dlouho očekávanou zprávu o přiměřenosti zákonů na ochranu whistleblowerů (oznamovatelů) ve veřejném i soukromém sektoru v jednotlivých členských státech Evropské unie...

 

Definice whistleblowingu dle Transparency International

 • Oznamovatel je bývalý nebo stávající zaměstnanec, který je na svém pracovišti svědkem závažných nelegitimních, neetických nebo nezákonných praktik, prováděných se souhlasem nadřízených, a informuje o nich osoby nebo instituce, které mohou sjednat nápravu...

 

Upozornili na korupci, nyní chtějí do parlamentu

 • Zatímco některé strany to zkouší třeba se sportovci, lidovci chtějí voliče nalákat na tváře mediálně známých 'odhalovačů' korupce. Ondřej Závodský kandiduje v Praze a Leo Steiner na Ústecku, kde se stal dokonce lídrem lidovecké kandidátky...

 

Senát zamítl ochranu lidí, kteří oznámí korupci

 • "Říká se, že kdo chce přispět k odhalování korupce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody, proč něco najde."

 

Analýza whistleblowingu

 • Toto je zřejmě nejrozsáhlejší analýza, která byla v ČR na téma whistleblowingu zpracována. Autoři publikace jsou uvedeni úvodem.

 

Zažijte korupční prostředí na vlastní kůži

 • Zahrajte si krátkou textovou hru a vžijte se do role zástupce vedoucího odboru na městském úřadu. Obstojíte ve svých morálních postojích a ubráníte se korupci? Není to úplně snadné.

 

Čeští whistlebloweři

 • Naštěstí i v naší zemi už je více lidí, kteří se zachovají správně i přes důsledky, které to pro ně často má. Jejich, zatím spíše krátký, seznam naleznete na stránkách NFPK.

 

Protikorupční policie se činí. To je dobře!

 • Za souhlas ministerstva chtěli jistí lobbysté 20 milionů korun. Policie v této souvislosti zadržela a obvinila lidí.

 

Transparency International: Český resort obrany je ohrožen střední mírou korupce

 • Mezinárodní srovnání ukazuje, že byť je korupce u nás velkým problémem, tak jsou země, kde je situace ještě horší. Nechť je to pro nás povzbuzením pro další protikorupční práci.

 

Prohlídky protikorupční policie skončily v Ostravě a Praze nad ránem

 • Zátah protikorupční policiie, domovní prohlídky i prohlídky nebytových prostor, při kterých byly zajištěny důkazní materiály pro k vyšetřování zakázek Ostravského magistrátu.

 

Úvaha nad whistleblowingem - Je Snowden padouch nebo hrdina?

 • U whistleblowingu, který se navíc týká např. utajovaných informací, je velmi tenká linie mezi tím, kdy je člověk hrdina a kdy padouch. Velmi zajímavý pohled nabízí článek literárních novin.

 

Whistlebloweři pomáhají měnit svět

 • Podívejte se na krátké životní příběhy nejznámějších světových oznamovatelů nekalých praktik, jež se kolem nich dějí.