Kniha

 

Kauza ČIŽP

 • rád bych vás informoval o vývoji v kauze paní Moravcové. Je to první případ, kdy se náměstek pro státní službu postavil za řadové zaměstnance a zpochybnil způsob jmenování představeného služebního úřadu. Tato kauza je důkazem toho, že má smysl proti svévolnému postupu vystupovat.

Článek MF Dnes

 

Kauza ProMoPro

 • V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU uznal soud vinnými někdejšího jednatele firmy Promopro Jaroslava Veselého i šest zástupců subdodavatelských společností.

 

Soudkyně měla rozsudek v kauze Nagyová zveřejnit, říká Baxa

 • Předseda Nejvyššího správního soudu Baxa se veřejně vyjádřil v tom smyslu, že rozsudky se vždy vyhlašují veřejně. Je to ústavní princip a není tedy zřejmé, z jakého důvodu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 odůvodnění rozsudku nezveřejnila.

 

630 milionů za „vícepráce“ a otevření tunelu v nedohlednu

 • Dodavatelská firma ČKD Praha DIZ poslala Hl. m. Praze fakturu na téměř 630 mil. vícepráce. Tato společnost na Tunelu Blanka měla dle smlouvy odvést práce za cca 6mld. a zmíněná faktura je již nad rámec smlouvy. Magistrát poslal fakturu dodavateli zpět.

 

Ústavní soud se vyjádřil ke kauze Šnajdr, Tluchoř, Fuksa

 • Ústavní soud dal za pravdu Ivo Ištvánovi. Imunita se vztahuje na projevy ve sněmovně, ale ne na kšeftování s mandáty. I přes to, že se pan Ištván rozhodl neobnovit s ex poslanci řízení, alespoň tento verdikt umlčel hlasy, které volali po jeho odvolání.

 

Platy z veřejných peněz nelze tajit, řekl znovu soud. Hrad přesto mlčí

 • Ani precedenční rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle nějž jsou platy státních zaměstnanců až na naprosté výjimky věcí veřejnou, nic nezměnil na mlčení úředníků Pražského hradu. Platy ředitelů v prezidentské kanceláři se podle zákona 106/1999 stále nedozvíme.

 

Kauza ProMoPro

 • U Městského soudu v Praze se řešila kauza ProMoPro. Stát kvůli podivné zakázce z doby evropského předsednictví přišel o 388 mil. Kč. Na lavici obžalovaných usedlo 11 lidí. Kauza se dostala k soudu po šesti letech.

 

OPENCARD

 • Uvítal jsem, že kolegové a kolegyně z Poslanecké sněmovny dospěli v kauze OPENCARD k rozhodnutí podat další trestní oznámení. Snad se ukáže, kdo nese hlavní odpovědnost v této věci.

 

Šéf Starostů a nezávislých byl obviněn z braní úplatku

 • Policie obvinila Martina Půtu z převzetí minimálně části z 800 tis. úplatku v souvislosti projektu rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Pan Půta pozastavil své předsednictví ve straně, dokud se věc neprošetří a jakékoliv pochybení odmítl.

 

MŽP o rozšíření Letiště Vodochody rozhodne podle připomínek obcí

 • Sdružení starostů Stop letiště Vodochody vzneslo na ministerstvu životního prostředí žádost o zrušení kladného posudku EIA k záměru kontroverzního rozšíření letiště, plánovaného skupinou Penta. EIA byla schválena se 124 podmínkami, které jsou ale jen velmi obtížně a nejednoznačně vymahatelné. Nejnovější vývoj sledované kauzy najdete v článku.

 

Prezident Obama představil revizi činnosti NSA

 • Největší změna se týká sledování komunikace spojenců, které prezident Obama významně omezí. "Spojenci musejí vědět, že mi mohou zavolat a ne, že já jejich telefon sleduji," uvedl Obama.
   

Trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

 • NFPK podal devadesátistránkové trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela a na další neznámé pachatele.

 

Kauza dopravního podniku Hl. M. Prahy

 • Nadační fond proti korupci upozornil počátkem prosince 2011 na kauzu předražených jízdenek pro DPP, kdy upozornil na skutečnost, že lobbista Ivo Ritiig je pravděpodobně konečným příjemcem částky sedmnáct haléřů za jízdenku, což činilo bezmála sedm miliónů korun ročně...

 

Kauza nemocnice na Homolce

 • NFPK upozornil na závažné skutečnosti, dokládající nestandardní působení AK ŠACHTA & PARTNERS při poskytování služeb Nemocnici Na Homolce.

 

Kauza IT systému na MPSV

 • Společnosti, které tvrdí (jako v případě registru aut), že cestu jistě najdou, mívají pravdu. Otázkou je za jakou cenu. Jestliže je nakonec IT systém 5x dražší, než se plánovalo, tak za takové pochybení by někdo měl zcela jistě nést zodpovědnost.

 

Kauza elektroodpadů

 • Zpravidla, když bývají zákonem stanovené vybrané firmy na nějaké služby, bývá riziko korupce velmi vysoké. NFPK upozorňuje dokonce na možný tunel na miliardy.

 

Přehledné shrnutí kauzy na SFŽP

 • NFPK přehledně shrnul celou kauzu na SFŽP