Kniha

 

Jak si management vyplatil 200 mil. aniž by o tom někdo věděl?

 • Exředitel Ruzyňského letiště si spolu se svými kolegy v managementu vyplatil 200 mil. korun. Žádný z oslovených ministrů či členů dozorčí rady o tom nic neví. Nebo možná ví, ale pan Fuksa a pan Bém (dřívější členové dozorčí rady Letiště Praha) se k výši odměn nevyjádřili.

 

Babiše šokovaly příjmy státních manažerů. Zdají se mu vysoké

 • Pana ministra financí šokovaly vysoké platy ředitelů  státních firem. Na straně druhé to může být pozitivní zpráva pro České dráhy. Mají větší šanci vymoci vzniklou škodu. Tedy pokud už osoby odpovědné za pokutu neutratily miliony, které od ČD dostávaly, za vánoční dárky.

 

Armáda si zbytečně připlatila 300 milionů: za mytí oken, čistící prostředky i najaté topiče

 • Stále častěji se vynořují otazníky kolem tzv. outsourcovaných služeb pro ministerstva a jiné úřady státní správy. Nejnověji se protikorupční policie zabývá podezřelými zakázkami zadanými ministerstvem obrany firmě STAEG. Viz článek.

 

NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví místo středisek dotovalo byty a školku

 • NKÚ zjistil, že ministerstvo zdravotnictví na dotacích mezi lety 2009 a 2012 chybně rozdalo přes 68 milionů korun. Z peněz byla dotována například renovace bytů a polyfunkčních objektů. Přitom šlo o program Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví.

 

Za IT dává stát miliardy. Totéž pořídí soukromník za zlomek

 • Lesy ČR 1,2 mld., VZP 3,7 mld., vnitro 3,75 mld., finance 5 mld., Státní podniky a úřady utrácejí za informační sítě horentní sumy. Zbytečně. Vysávat stát přes IT se stalo módou posledních let.

 

Jsou všechny služby v rozpočtu pro r. 2014 nezbytné? (Příloha 1, Příloha 2)

 

Otevřená řízení a dělení zakázek jsou německý recept v boji proti korupci a přemrštěným cenám ve stavebnictví

 • Zpráva NKÚ ukazuje, že máme dobrý příklad v zahraničí - co nám brání jej zrealizovat?

 

Kdyby státní správa fungovala jako firma...

 • Kdyby státní správa měla poměr výdajů za právní, marketingové, poradenské a jiné služby vůči mzovým nákladům kolem 30%, jako to má např. Agrofert, tak se nemusíme bavit o schodkovém státním rozpočtu...

 

Příspěvek na elektřinu z obnovitelných zdrojů se sníží, zákon schválil Senát

 • Regulovat příspěvky na obnovitelné zdroje je jistě chválihodná myšlenka, ale nemělo by se jít stylem "ode zdi ke zdi".

 

Kde nám tečou miliardy?

 • V souvislosti s přípravou zákona o ochraně oznamovatelů nekalého jednání byl mj. zpracován srovnávací přehled mzdových nákladů a nákladů na tzv. ostatní (externí) služby či jiné provozní náklady, a to na vzorku cca 100 státních institucí a podniků či státem ovládaných společností. Výsledky byly přímo šokující. Zároveň můžete nahlédnout do mého dopisu ministru financí, kde upozorňuji na nejkřiklavější případy mrhání veřejnými prostředky.

 

153 mld. Kč do daňových rájů?

 • Dle Transparency International nejméně 153 mld. Kč z veřejných prostředků proteklo do firem z daňových rájů a anonymních firem.

 

Obrázek za 7000? ŘSD utrácelo za právníky, zjistil NKÚ

 • Pokud bychom vyžadovali, aby vedení státních a polostátních společností bylo vázáno jednat s péčí řádného hospodáře, tak by se mohly ušetřit desítky miliard...

 

Jeden protikorupční zákon byl schválen, zbývá osm dalších

 • Korupce nás stojí ročně kolem 84 miliard, to by byla dobrá úspora státního rozpočtu. Projekt Rekonstrukce státu neustává ve svém snažení a posvítí si i na poslance.

 

Víme, jak potřít korupci, říkají aktivisté a shánějí podpisy politiků

 •  Politici, kteří se přihlásí k potřebě transparentních zákonů si jistě zaslouží pozornost v nadcházejících volbách.

 

České dálnice by mohly být až o pětinu levnější

 • Podle zjištění NKÚ existuje prostor pro snížení nákladů o 12 až 20 %, což u vzorku 74 staveb představuje úsporu až 43 miliard korun!